"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünden bugüne Galaxy S tarihi!

Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modelleri kısa bir süre önce tanıtıldı. Her iki telefon da, sahip oldukları tasarımları ve teknik özellikleri gelmiş geçmiş en iyi modeller arasına girmeye hazır görünüyor. Peki Samsung için 2010 yılında başlayan bu Galaxy S serüveni nasıl ilerledi? Dünden bugüne Galaxy S tarihi videomuz ile bir nostalji hazırladık! Yazımızın sonunda videomuza ulaşabilirsiniz!

Dünden bugüne Galaxy S serisi

Samsung Galaxy S serisinin macerası 2010 yılında başladı. Akıllı telefon dünyasında Android cephesinde ilk Galaxy S modeli ile büyük ses getiren Samsung, bundan 7 yıl önce bile büyük oranda kendi donanımı ile yer almıştı. Samsung’un geliştirdiği 1 GHz frekans hızına sahip Hummingbird işlemcisi, döneminin en performanslı işlemcileri arasında yer alıyordu. Üstelik 7 yıl önce 45 nm olan işlemci düşük güç tüketimli olarak tanınmıştı. Amiral gemisi olarak adlandırılan telefonun ekran çözünürlüğü ise 480 x 800 seviyesindeydi ekran boyutu ise 4 inç olarak karşımıza çıkmıştı.

17-04/05/samsung_galaxy_i9000-price.jpg

2011 yılında ise Samsung Galaxy S2 modeli piyasaya girdi. Ekran boyutu 4.3 inç seviyesinde çıktı ancak çözünürlük değiştirilmedi. İşlemci ise çift çekirdekli oldu RAM kapasitesi 1 GB olarak güncellendi. Tasarımsal değişiklerle birlikte iki model arasında fark bariz ortaya çıkmıştı. 

17-04/05/s2.jpg

Samsung, 2012 yılında ise Galaxy S3 modeli ile dört çekirdekli işlemciye geçişini gerçekleştirdi. Telefonun ekran boyutu 4.8 inç olurken, ekran çözünürlüğü de bu seride ilk defa HD seviyesine çıktı ve 720 x 1280 oldu. Tasarım noktasında da belirgin değişikler karşımıza çıktı. Telefonun bataryası ise 2100 mAh kapasite ile “uzun” pil süresi sunuyordu. Ancak TouchWiz arayüzündeki sorunlar nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Samsung bu model ile “mini” kavramını da Galaxy S serisine getirdi ve Galaxy S3 Mini modelini de pazara sundu.

17-04/05/galaxy-s3.jpg

2013 senesi ise Samsung için Galaxy S4 ile pazardaki bu önemli seriyi sürdürdü. Samsung, Galaxy S4 modelinde hem kendi üretimi olan Exynos işlemcisine hem de Qualcomm Snapdragon işlemcisine yer verdi. 8 çekirdekli Exynos 5410 işlemcisine 2 GB RAMPowerVR SGX544MP3 eşlik ederken, diğer yanda ise 4 çekirdekli Snapdragon 600 işlemci, 2 GB RAM ve Adreno 320 grafik birimi yer aldı. Telefonların diğer özellikleri ise değişmedi. Samsung ilk defa 5 inç seviyesine yükselttiği ekran boyutuna ek olarak 1920 x 1080 çözünürlüğü de ilk kez Galaxy S serisi bir modelde kullandı. Farklı bölgelere farklı işlemcili modellerin gitmesi ise kullanıcılar arasında fikir ayrılığına sebep olmuştu. 

17-04/05/samsung_galaxy_s4.jpg

Samsung Galaxy S5 modeli ise ilk kez su geçirmezliğin ve parmak izi okuyucusunun Galaxy S serisine dahil edildiği model olarak tarihteki yerini aldı. IP67 sertifikası ile gelen telefon, portlardaki kapaklı yapısı ile suya karşı dayanıklı olmasını sağlamıştı. Telefonun ekranı 5.1 inç olurken, ekran çözünürlüğü değiştirilmedi. Bu modelde de yine, 8 çekirdekli Exynos 5422 işlemcisi ve 4 çekirdekli Snapdragon 801 işlemcisi olmak üzere iki farklı model üretti. Sonrasında ise farklı Galaxy S5 modellerini pazardaki yerini aldı. Bu modelde, 4K video kaydı yapabilen 16 Megapiksel kamera, 2800 mAh batarya gibi dikkat çeken yeniliklere yer verildi. 

17-04/05/galaxy-s5-2.png

Bu sürece kadar tasarım noktasında özellikle plastik malzeme kullandığı için eleştirilen Samsung, 2015 yılında ise Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modelleri ile tasarım konusunda çok ciddi bir değişiklik yaptı. Tamamen cam ve metal malzemeye geçiş yapan Samsung, serinin en şık telefonlarını üretti. Bu övgülerin yanında ise MicroSD kart desteğinin kaldırılması ciddi anlamda eleştirilere sebep oldu. Bu eleştirilerin yanında, S6 Edge modeli, çift tarafı kavisli yapısı ile tasarım anlamında büyük beğeni kazandı. Yenilenen TouchWiz ile performansı da geliştirilen Galaxy S6 ailesine 5.7 inç ekranlı Galaxy S6 Edge+ modeli de dahil edildi. Tasarım ve teknik yeniliklere ek olarak, 2560 x 1440 ekran çözünürlüğü de en önemli yeniliklerden biri oldu. 4 GB RAM geliştirmesini de unutmamak lazım.

17-04/05/galaxy-s6.jpg

2016 yılında ise Galaxy S6 ailesindeki eleştirileri dikkat alan Samsung, Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modellerinde hafıza kartı desteğini geri getirdi. Buna ek olarak tasarımda bir önceki model üzerinde geliştirmeler yapıldı. En önemli detaylardan biri de IP68 sertifikası oldu. Cam ve metal malzemeye ek olarak IP68 ile suya karşı tam koruma sunan telefonlar, kamera yetenekleri ile gelmiş geçmiş en başarılı modellerden olmayı başardı. Çözünürlük bazında arka kamerada rakamsal düşüş olsa da f/1.7 diyafram açıklığı ve geliştirilmiş sensörü ile pazarın en iyi kameralı modelleri arasına girdi. 2017 yılında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde yılın telefonu seçilen Galaxy S7 Edge modeli ise bu başarının boyutunu gözler önüne sermeyi başardı.

17-04/05/galaxy-s7-unlocked-us.jpg

2017 yılında Barcelona’da tanıtılması beklenen ve hatta tüm detayları ile lansmandan önce ezberlenen Galaxy S8 ve Galaxy S8 modelleri ise, özellikle çerçeveleri sağdan ve soldan tamamen ortadan kaldıran tasarımları ile büyük ses getirdi. Ancak, Galaxy S serisini yakından takip edenler için en büyük yenilik fiziksel home tuşunun kaldırılması oldu. 2010 yılından bu yana süren alışkanlık, bu iki modelde son buldu. Artık bu butonların yerini sanal butonlar aldı. Home butonu ise 3D Touch desteği ile farklı bir kullanım sunacak gibi görünüyor. Parmak izi okuyucusunun da arka tarafa taşınması, beraberinde soru işaretlerini de getirdi. Bulunduğu konum rahat mı değil mi sorularının cevabını ise kullandıkça alabileceğiz. Galaxy S8, 5.8 inç boyutlu ekranı ile dikkat çekerken, Galaxy S8+ modeli ise tam 6.2 inç boyutu ile büyük ilgi uyandırdı. İşlemci noktasında ise Snapdragon 835 ve Exnos 8895 işlemcileri yer alacak. 2010 yılında 45 nm ile başlayan işlemciler, günümüzde 10 nm seviyesine kadar geliştirildi. 

:: Galaxy S serisinin evrimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir