"Enter"a basıp içeriğe geçin

Galaxy S8 iris tarayıcısı ne kadar güvenli?

Uzun süredir kullanımda olan ve en çok tercih edilen kimlik doğrulama yöntemi olan parmak izi tarayıcısının yerini iris tarayıcısı mı alacak? Samsung’un Galaxy S8‘de kullandığı iris tarayıcısını geliştiren şirket, iris tarayıcısının FBI’ın parmak izi okuma Teknolojisinden üç kat daha güvenli olduğunu iddia ediyor.

İris tarayıcısı parmak izi okuyucudan çok daha güvenli

Galaxy S8’in iris tarayıcısını geliştiren Princeton Identity şirketinin CEO’su Mark Clifton‘a göre FBI, parmak izi başına 13 farklı tanımlama kullanıyor. Bu yüzden 10 parmağın hepsinde 130 benzersiz tanımlayıcı kullanıyor.

17-04/23/iris-tarayici.png

Galaxy S8’in iris tarayıcısı, tek bir iriste 200‘e kadar tanımlayıcı özelliği kaydedebiliyor. Her iki gözde toplamda 400 tanımlayıcı kaydedebiliyor. Galaxy S8’in kamerası, tanımlamaları doğru bir şekilde kaydetmek için yakın kızıl ötesi filtre kullanıyor.

17-04/23/iris-tarama.jpg

İki farklı teknolojiyi karşılaştırmak belki haksızlık olabilir. Ancak bugünlerde piyasaya çıkan bir akıllı telefonda bulunan tanımlayıcı teknolojinin, FBI’ın parmak izlerini doğrulamak için kullandığı teknolojiden daha güvenli olması gerçekten çok etkileyici. FBI’ın kimsenin bilmediği diğer teknolojileri de kullandığını unutmamak gerek.

Galaxy S8 ile birlikte parmak izi tarayıcısının arka tarafa alınması, muhtemelen iris tarayıcısı kullanımını arttıracak. Yüz tanıma özelliği çuvallasa da iris tarayıcısının parmak izi okumadan daha güvenli olduğunu bilmek güzel. Umarız bu yıl çıkacak olan amiral gemi modelleri iris tarayıcısı özelliği ile gelir.

:: İris tarayıcı özelliği sizce kullanışlı olur mu ?

SDN

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir