"Enter"a basıp içeriğe geçin

iPhone’lar suyu dışarı püskürtecek!

Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini suya ve sıçramalara dayanıklı bir tasarım ile kullanıcılara sunmuştu. Öte yandan cihazların sıvıya karşı tamamen dayanıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Eğer ki sıvı içeri girerse, her zaman bir şeylerin yanlış gitmesi ihtimali bulunurken, su hasarlarının garantisi kapsamı içerisinde olmadığını da hatırlatmak gerek.

iPhone için suyu dışarıya atacak Teknoloji patenti

Son olarak Apple tarafından gelecekteki iPhone modellerini suya karşı yenilmez hale getirecek bir patent alındı. Akıllı telefonların suya karşı en hassas noktaları ise malum hoparlör ve mikrofon bölümleri. Bir hoparlörün normalde ses üretebilmek için havaya ihtiyaç duyması yalıtmanın karşısındaki önemli bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Apple ise farklı bir anlayışla bunu yeniden tasarlamış olarak gözüküyor.

17-05/05/iphone-suya-karsi-patent-02.jpg

Apple, ilk olarak hoparlör ızgarasında su iten hidrofobik bir kaplama kullanıyor. Buna ek olarak patentte, ızgaranın iç tarafında suyun cihazdan çıkışını hızlandırmak için hidrofilik bir kaplama ile astarlamadan ve herhangi bir sıvının varlığını belirlemek için akustik bölme içinde bir sensörden bahsediliyor. Bu sensör ise suyun telefona girdiğini bildiren basınç, nem, optik veya ses duyarlı bir modül olarak geçiyor.

Apple özel olarak tasarlanmış hoparlörde, insan kulağı ile duyulmayacak bir ses darbesi patlatarak suyu geldiği yerden dışarı tahliye etmeyi hedefliyor. Şirketin Apple Watch Series 2 akıllı saatinde nemi dışarı atmak için ses darbesi teknolojisini kullandığını belirtelim.

17-05/05/iphone-suya-karsi-patent-03.jpg

Bakalım Apple bu patenti ilk kez hangi iPhone modelinde uygulayacak?

:: Sizce gelecek iPhone modelinde bu patenti uygulanmış olarak görebilir miyiz?

SDN
İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir